Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Kediler Kategorisi

  • Okunma: 22410 defa

Kısırlaştırma Sonrası Kedi Psikolojisi

 

Eğer aranızda kedi beslemeye yeni başlamış, deneyimsiz olanlarınız varsa, bu yazı tam da size göre olacaktır.

Ancak öncesinde kedilerde kısırlaştırmanın yararları üzerine kısa bir bilgi verelim.

Kısırlaştırmanın yararları:

1. Kısırlaştırarak, dişi kedinizi yumurtalık ve meme kanseri türlerinden, erkek kedinizi ise testis kanserinden büyük ölçüde korumuş olursunuz.
2. Kısırlaştırılan kediler daha uyumlu, sakin ve sevecen bir tabiata sahip olurlar.
3. Enerjilerini ev yaşamına daha uygun faaliyetlere yöneltirler, daha birlikte yaşanabilir canlılar olurlar.
4. Genel olarak, kısırlaştırılan kedilerin hastalıklara yakalanma riskleri daha düşüktür.
5. Sokak kedilerinin sayısı çok fazla, hayvan severler onlarla ilgilenmeye, onları kısırlaştırmaya ve sahiplendirmeye çalışsalar bile kedi sayısı o kadar fazla ve hayvan sever sayısı o kadar az ki, durumla başa çıkılamıyor. Yeni bebek kedilerin doğması, sokakta yaşama savaşı verenlerin bir yuva bulma şansını daha da azaltıyor. Kedinizin ürememesini sağlayarak, sokak kedilerini de düşünmüş ve onlara iyilik yapmış olacaksınız.

Halk arasında kısırlaştırmayla ilgi pekçok yanlış bilgi mevcut. Kısırlaştırmanın yan etkileriymiş gibi görünen taraflarını bu yazıda sizlere elimizden geldiğince açıklayacağız. 

1. Kısırlaştırılan kediler kilo alır: Yapılan araştırmalar kısırlaştırmanın, operasyon zamanına bağlı olmaksızın kilo artışı etkisinin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Köpek ve kedilerde kısırlaştırma metabolik aktiviteyi azaltarak, kilo artışına neden olur. Kısırlaştırmadan sonra meydana gelen kilo artışı genç ve yaşlı hayvanlarda farklı olduğu ve yaşlı hayvanların bu operasyondan sonra gençlere göre daha fazla kilo aldıkları belirtilmektedir. Ancak her kısırlaştırılan kedi kilo alacak gibi bir durum asla söz konusu değildir. Kaliteli ve doğal içerikli bir mama ile beslenirse kediler kilo almazlar, ama kedinizde hızlı kilo almaya bir eğilim fark ederseniz, o durumda da, düşük kalorili kedi maması yedirir biraz fazla oyun oynatabilirsiniz.

2. Kısırlaştırılan kediler küser, depresyona girer: Bu kesinlikle yanlış söylemdir.. Bu tip durumların hep kedinin sahiplerinden, yani insandan kaynaklanan travmalar olduğu görülür. Kedinizle kısırlaştırma operasyonunun ardından yeterince ilgilenir, ona tıpkı hastalanan sevdiğiniz bir insan gibi yoğun bir ilgi ve sevgi ile yaklaşır, bakım yaparsanız, kısa sürede kendini toparlar, sevecen bir kedi olup çıkar. Kısırlaştırma sonrasında, kedinizin sakinleşme ve bazı davranışlarında değişiklik sergileme olasılığı vardır, ancak kedinizin kişiliği değişmez. 

Prepubertal veya postpubertal kısırlaştırma sonucu, çeşitli genital patolojilerin önlenmesi yanında, psikolojik açıdan kesinlikle yararlıdır. Kısırlaştırma ile birlikte östrojenlersiklik salgılanma niteliklerini yitirdikleri için östrüs dönemlerinde ortaya çıkan davranış değişiklikleri böylece ortadan kalkmaktadır. Kısırlaştırılmış dişiler, kısırlaştırılmamışlara göre daha iyi huylu ve eğitim almaya isteklidirler. 

Kısırlaşmamış bir kedi, enerjisinin büyük bir çoğunluğunu, eş bulmaya dolayısı ile aranmaya ve bağırmaya ayırırken, kısırlaştırılmış bir kedi bu enerjiyi sevilmeye ve evde oyunlar yapmaya ayıracaktır.

Hayvan dostları olarak şunun da ayırdına varmak gerekir; kedilerde seks ve annelik, insanlarda olduğu gibi değildir. Kediler cinselliği zevk için değil, hamile kalmak için yaşamak isterler, burada duygusal bir mekanizma yoktur, tamamıyla içgüdüsel bir doğa yasası işlemektedir.

Kısırlaştırma Sonrasında Kedilerin İyileşme Süreci Nasıl Olmalıdır?

Kısırlaştırma ameliyatı sonrasında kedinizin bazı rahatsızlıklarla karşılaşabilme ihtimali olmasına rağmen, acı çekmemesi gerekmektedir. Yapılmış olan prosedüre bağlı olarak, ağrı kontrolü için ilaç verilerek eve gönderilebilir. Güvenli ve konforlu bir iyileşme için bazı ipuçları listedeki gibidir:

Kedinizin daha huzurlu olabilmesi için, diğer hayvanlardan uzak, gerekirse kapalı ve sakin bir alan oluşturun.

Ameliyat sonrası kedinizin zıplamasını ve koşmasını önlemeye gayret gösterin.

Kedinizin ameliyat bölgesini yalamasını ve kaşımasını önlemek için onu oyalamalı ya da ameliyat boyunluğu kullanmalısınız.

Enfeksiyona neden olabileceği için tuvalet kabında tozsuz ve anti-bakteriyel kedi tuvalet kumu kullanmaya önem verin.

Ameliyat sonrası en az 10 gün kedinizi yıkamaktan kaçının.

Doğru bir iyileşme süreci için ameliyat bölgesini her gün kontrol edin.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler