Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Genel Bilgiler Kategorisi

 • Okunma: 4680 defa

Yeni Bir Dost, Yeni Bir Sorumluluk...

Kediler ve köpekler bize dost olmak, bizimle beraber yaşamak için ideal seçenekler olsa da bu seçimin hiç bir zaman onlardan gelmediğini unutmamalıyız. Bir hayvanla dostluk kurmak ve evimizde birlikte yaşamak istemek hem çok güzel hem de çok doğal, ancak bunun bizi ciddi bir sorumluluk altına soktuğunu unutmamak kaydıyla.

Bu yazımızda ailemize katılacak yeni kürklü dostumuzu evlat edinmeden önce kendimize sormamız gereken soruları ve düşünmemiz gereken konuları ele almak istiyoruz... Bununla beraber de 3 adımdan oluşan, hayat boyu sürecek güçlü ve keyifli bir dostluk bağını sürdürmenizi sağlayacak PetsInLife planını sizlerle paylaşmak istiyoruz

Hazır mısın?

Yeni bir dost edinmek ve onu ailemizin bir bireyi olarak sahiplenmek ciddi bir sorumluluktur.

Kürklü yeni arkadaşınızın hayatını değiştirmeden önce kendi hayatınızla ilgili aşağıdaki 10 maddelik listedekileri layıkıyla yapacağınızdan emin olmalısınız:

 1. Her gün en az bir kere taze temiz su ve besleyici gıdalar vermelisiniz.
 2. Veteriner kontrolünde sürekli ve düzenli koruyucu bakım sağlamalısınız.
 3. Umulmadık hastalık ve kaza durumlarında çok yüksek rakamlar tutabilecek veteriner masraflarını karşılamaya hazırlıklı olmalısınız (ötenazi hiçbir zaman seçenek olmamalı, o bizim dostumuz ve ailemizin bir parçası).
 4. Her gün düzenli olarak oynamak, gezdirmek veya tüylerini taramak için zaman ve enerji ayırabilmelisiniz.
 5. Kedilerin ve köpeklerin diğer hayvanlarla, çocuklarla ve yetişkinlerle bir araya gelerek sosyalleşmesi eğitimlerinin en önemli bölümüdür. Küçük yaşlardan itibaren (en geç 3 aylıkken başlamalısınız) düzgün ve düzenli bir sosyalleşme programı uygulamanız gerekecek.
 6. Köpekler için dostluk ve sevgi kadar bir lidere sahip olmak da çok önemlidir, köpeğinize düzgün bir liderlik yapıp eğitimi ile bizzat kendiniz ilgilenmelisiniz.
 7. Yalnızlık ve beraberinde gelen sıkıntı kedi ve köpekler için en önemli depresyon sebepleridir, onu veya onları hayatınızın bir parçası yaparken bu arada doğalarını yaşamalarına da olanak sağlamanız gerekecek.
 8. Herhangi bir sebeple dostunuzdan ayrılmanız gerekirse ki bu kısa veya uzun süreli olabileceği gibi sürekli bir ayrılık da olabilir, ona yeni bir güvenli yuva bulmanız gerekecek.
 9. Ne yazık ki kürklü dostlarımızın yaşam süreleri insanlardan çok daha kısa ve yaşlılıkla birlikte gelecek sağlık sorunlarına, bunlardan kaynaklanacak sürekli yoğun ilgi ihtiyacına hazırlıklı olmanız gerekecek.
 10. Mükemmel dost, arkadaş, aile bireyi olmadığı gibi mükemmel kedi veya köpek de yoktur... Olabilecek veya sonradan fark edebileceğiniz kusurlarına rağmen onu sevmelisiniz.

 

3 Basit Prensipten Oluşan PetsInLife Planı

Aşağıda listelediğimiz 3 adımdan oluşan planı uygularsanız, en azından hem kendinizi hem de yeni edineceğiniz arkadaşınızı yakın veya uzak vadede mutsuz ve pişman olmaktan kurtarabilirsiniz:

 1. Asla anlık ve hızlı bir karar vererek pet sahibi olmayın. Bir kedi veya köpek edinmeden önce çok iyi düşünün, size uygun cinsleri belirleyin, hayvan barınaklarını da ziyaret edin ve başarısız dostluk girişimlerinin sonuçlarını görün, hatta satın almak yerine yeni dostunuzu buralardan edinerek gerçek bir sevgi ve ihtiyaç örneği gösterin.
 2. Düşünmek ve emin olmak için yeterli zamanı harcadıktan sonra hala bir kedi veya köpek sahibi olmak istiyorsanız okuyun ve öğrenin. Size uygun olan cinsler ve özellikleri nedir inceleyin ve bundan sonra bilinçli bir şekilde seçiminizi yapın.
 3. Bundan sonra da hayatı boyunca ona iyi bir yaşam sunduğunuzdan emin olun.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


 • bilgi@petsinlife.com
 • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
  Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
  34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler