Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Akvaryumlar ve Balıklar Kategorisi

 • Okunma: 1268 defa

Hermit Yengeci Bakımı

 
Hermit Yengeçleri, bakılması kolay olan harika evcil hayvanlardır. Hermit Yengeçleri, kabuklarını ev olarak kullanarak karada yaşamk üzere evrimleşmiştir. Doğru bakım ile, bu      yengeçler, yaklaşık 15 yıl yaşayabilir. Hermit Yengeçleri, sosyal hayvanlardır ve kalabalıkla yaşamayı severler, bu sayade gayet aktif ve hareketli olurlar. Uykucu hayvanlardır, günün  büyük çoğunluğunu uyuyarak geçirirler. 
 
Cam kapaklı bir akvaryum bu yengeçlerin yaşaması için ideal olacaktır. Tropikal ortam hayvanları olduğu için, akvaryumun sıcaklığını 30 derecede tutmak ve 20 derecenin altına     düşürmemek gerekir. Akvaryumun bir ucunu ısıtmanızı tavsiye ederiz, böylece yengeçler, akvaryumda kendilerine uygun bölgeyi seçeceklerdir. 
 
Hermit yengeçleri, kara hayvanları olduğu için akvaryumu su ile doldurmayınız. Akvaryumun zemini üzerine kabuklu kum veya akvaryum kumu yerleştirin ve kumu her zaman kuru  tutmaya özen gösterin. Hermit yengeçleri tırmanmayı severler, bu yüzden kumun üzerine ağaç parçaları, bazı eğlenceli oluşumlar eklemekte fayda vardır.
 
Hermit Yengeçleri nemi severler. %50-70 oranında nemli bir ortam ideal olacaktır. Solungaçlarını nemli tutmak ve düzgün bir şekilde nefes alıp vermek için buna ihtiyaç duyarlar. Havaçok kuru ise, Hermit Yengeçleri, nefes alamaz ve boğulabilirler. Kaselerin içinde her zaman uygun miktarda su olduğundan emin olun.
 
Hermit Yengeçleri için, her zaman 2 tip su hazır bulunmalıdır. İçmek için bir kapta tatlı su, banyo yapmaları için diğer kapta da tuzlu su bulundurmalısınız. Su kapları, devrilmemeleri  için ağır olmalıdır. Suları taze tutmak için günlük olarak değiştirmelisiniz.
 
Hermit Yengeçleri, günlük olarak az miktarlarda beslenmelidir. Yiyeceklerinin taze olması önemlidir. En uygun yiyecekler, balık, ekmek, tahıl, elma, benzeri meyveler ve kıyılmış     hindistancevizidir. O gün yenmeyen yiyeceklerin, akvaryumdan çıkarıldığından emin olun.
 
Hermit Yengeçleri, dış kabuklarını yılda 2 kere değiştirirler. Bu dönemde, hareketlerinde yavaşlama, yemek yememe ve aşırı su içme hareketlerini gözlemlersiniz. Yengecin yeni     derisinin oluşması birkaç hafta alacakır, bu süre boyunca yalnız kalmak ister, rahatsız edilmekten hoşlanmaz. Atılan eski kabukları yerler, bu onlar için mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır. 
 
Hermit Yengeçlerinin, genel sağlık problemleri, stres ve zehirlenme olabilir. Bu yüzden, yengecinizi çok iyi gözlemlemeniz önemlidir. Stres belirtileri, hareketsizlik ve halsizliktir. Hermit Yengecinin bir köşede oturması veya kabuğundan çıkması normal değildir. Stres nedeni, akvaryum ortamnın çok kalablık olmasından veya tamamen yalnız kalmasından           kaynaklanabilir. Aşırı sıcak veya soğuk da stres nedenidir. 
 
Hermit Yengeçleri, ev ortamında kullanılan deterjanların ufak bir parçasından bile zehirlenebilir. Akvaryumunuzu temizlerken kimyasal deterjanlar kullanmayınız. Akvaryum civarında, oda spreyi, saç spreyi gibi ürünler sıkmayınız. Yengeçlerinizi, kimyasal ile temizlenen halıların üzerine bırakmayınız. Yengecinizin zehirlendiğini, eğer kabuğunu çıkarıp sürekli suda   oturuyorsa, anlayabilirsiniz. 

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


 • bilgi@petsinlife.com
 • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
  Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
  34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler