Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Akvaryumlar ve Balıklar Kategorisi

  • Okunma: 1003 defa

Tropikal Balıklarda Eş Seçimi

Balık üretmek istiyorsanız, akvaryumunuza daha yüksek bir seviyede özen ve bakım şarttır. Su kalitesi daha iyileştirilmeli ve balık yetiştiriciliği düşünülüyorsa, bazı balıkların öncesinde ayrılması gerekebilir.

Amatör bir akvaryumcunun akvaryum ekipmanlarını almadan önce ne tür balık besleyeceğine karar verrmesi gerekmektedir. Akvaryumunuz var ve ne tür balık beslemek istediğinize karar vermediyseniz balık türlerini öncesinde mutlaka tanımalı, ona göre seçim yapmalıyız.
Çoğu balıklar da yumurtlayarak nesillerini devam ettirir. Her cins balık, belirli dönemlerde üreme faaliyetine başlar. Bu dönemde erkek balıkların rengi değişir. Erkek ve dişi balık, birbirlerine kanatları veya vücutlarıyla sinyal gönderir. İşaretleştikten sonra, dişi balık yumurtlar. Erkek balık da spermaların bırakır. Spermaların bir kısmı gider yumurtaları döller. Balıklar çeşitli sinyallerle anlaşırlar, konuşurlar. Bazı erkek balıklar, dişilerinin yumurtlaması için yuvalar hazırlar. Yuvalar, deniz veya nehir yataklarında kazılmış bir çukur veya bitkilerden yapılmış bir kümecik olabilir. Balık yumurtaları umumiyetle küre şeklindedir ve yaklaşık olarak üç milimetre çapındadır. Yumurtaların bir kısmı, engin denizlerin üstünde yüzerken, bir kısmı da derinliklerde kalır. Her ne kadar, dişi balıkla erkek balık anlaşıp, yumurtalarını ve spermalarını bir yere bıraksalar da, nokta gibi spermaların, derin denizlerde veya akan dere içinde, gidip yumurtaları bulması ve onları döllemesi şaşılacak bir haldir. Döllenmiş yumurta içinde hücreler, bölünerek çoğalır ve balık şeklini almağa başlar. Hangi ilim ve hangi irade, milyarlarca balık yumurtası içinde faaliyetini gösteriyor ve hücre tuğlalarını üst üste yığarak, tıpkı anne veya babaya benzeyen balığı teşekkül ettiriyor. Eğer bunu yapan sebepler maddi olsa idi, her bir yumurtanın başında bulunmalıdır.

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki; her karnı şişen, karnı siyah olan balık hamile değildir.

Dişi balıkların erkek balıklara oranla fazla yem yediği bilinmektedir.Bu miktar bazen balığın karnının hamile gibi şişmesine, bağırsaklarının dolup karnının simsiyah gözükmesine neden olmaktadır.

Ayrıca canlı doğuranlarda, hamilelik öncesi yumurta birikimi gerçekleşmektedir.Bu safhada çoğu kez (Özellikle lepistes ve kılıçkuyruklarda) karında kahverengi, siyah renk oluşup hamilelik izlenimi verir.
Ancak bu demek değildir ki, balık hamiledir.

Hamile balığın bazı özellikleri olur :

1-)Karnı her gün düzenli olarak şişer.Karındaki siyah leke düzenli olarak büyür, koyulaşır.
Hamileliğin ilersi safhasında karnı patlıyacak bir hal alır.

2-)Hamile balığın dişilik hormonu yaymasından dolayı erkek balıklar devamlı olarak peşinden kovalar.Onunla çiftleşmeye çalışır.

3-)Hamileliğin en ilerisi döneminde yani doğuma 3-4 gün kala hamile balık kuytu köşelere saklanır.Su yüzeyinde veya tabanda hareketsiz kalır.Aniden strese girerek deli gibi yüzmeye başlar.

4-)Karın bölgesinde oluşan yavrular, dikkatli bir şekilde bakıldığında gözükür.Özellikle bu durum hamileliğin son safhalarında kendini iyice belli eder.

Akvaryum Balıklarında Üreme

Akvaryum balıkları canlı doğuranlar ve yumurtlayanlar olarak iki gruba ayrılır. Balıklarda doğun genellikle yalancı doğumdur. Hemen bütün balıklar yumurta ile ürer. Canlı doğuran grubuna dahil dişi balıklar erkekten spermleri alırlar. Vücutlarına depo ederek yumurtalar ana karnında döllenir. Bu grup balıklar bir kere çiftleşince 5-6 ay bu tohumla yavru yapmaya devam edebilirler. Bu nedenle satın aldığınız bir dişi balığın erkek olmadan devamlı yavru yaptığını görmek oldukça ilginç olacaktır. Balıklarda üreme zamanı suyun sıcaklığına bağlı olup, akvaryumlarda su sıcaklığı yıl boyunca aynı tutulduğu için üreme yıl boyu devam edebilir.


Peki balıkların hamilelik süresi ne kadardır ?

Lepistesler 28-35 gün
Kılıçkuyruklar 32 - 38 gün
Veliferalar 35-42 gün
Platiler 30-35 gün
Moliler 30-38 gün


Önemle belirtmem lazım ki, tüm herşeye rağmen balığın ne zaman doğuracağı kesin olarak bilinmez. Çünkü hamilelik süresi :

1-)Balığın yaşı, boyu, vücut düzeyi ile alakalıdır.
2-)Erkek balıkların, aktif döllemesi ile alakalıdır (Dişiler bazen 5-10 yavru verip doğurmayı keser ve iki üç gün sonra tekrar doğurur. Bu yumurtaların döllenme süreciyle alakalıdır).
3-)Su sıcaklığı ile akvaryum koşulları ile alakalıdır.
4-)Balığın strese girmesiyle alakalıdır (Dişi balık strese girince yavruyu en son ana dek doğurmaz).

HANGİ BALIK HANGİ BALIKLA ÇİFTLEŞİR ?

En sık sorulan sorulardan birisi olan bu konunun cevabı çok açıktır.
Kılıç kuyruk X Plati
Lepistes x Endler
Lepistes x Gambusya
Lepistes x Moli (Çok istisnai bir durum)
Lepistes x Velifera (Çok istisnai bir durum)
Gambusya x Velifera (Çok istisnai bir durum)
Gambusya x Moli (Çok istisnai bir durum)
Moli x Velifera

Bu tablo dışında hiçbir balık başka bir türle eşlemez.Yani lepistes kılıçkuyrukla çiftleşmez. Çiftleşse bile yavru olmaz.
Moli kılıçkuyrukla çiftleşmez. Çiftleşse bile yavru olmaz.Diğerlerinde de aynı şeyler geçerlidir.

NEDEN YAVRU ALAMIYORUM ?

Yavru alamamanızın 3 nedeni var.Bunlar :

1-)Günümüzde yetiştirilen balıkların çoğu yetişme safhasında hormonlanmaktadır. Dişilere erkekli hormonu, erkeklere dişilik hormonu verilmektedir.
Bu nedenle balığınızda üreme gerçekleşememektedir.

2-)Erkek balıklara iri gözükmeleri için, çoğu kez dişilik hormonu verilir ve bunun neticesinde balık testesteron üretemez. Çoğu kez çiftleşemez, çiftleşmek istemez.. Çiftleşse dahi yavru veremez.

3-)Balıklar kâr amacıyla hormonlar ile hızlı şekilde büyütüldüğünden dolayı, dişilerin vücutları yeterli gelişme gösterememektedir.
Üç ayda satış boyuna getirildiğinden ve bu esnada sırf alınması için hamile bırakıldığından dolayı, erken doğum neticesinde çoğu dişi balık zarar görmekte, dişiliği 2-3 hamilelikte bitmektedir.


YAVRU BALIKLARIM NEDEN ÖLÜYOR ?

Açıkcası bunun üç nedeni var.

1-)Kötü bakım koşulları veya sudaki mikroplar.
2-)Anneye hamileliği esnasında, üretici tarafından verilen erkeklik hormonu.
3-)Annenin yetiştiği su koşulları (Suyun ph derecesi, temizliği, metal durumu vesaire).

Bu üç nedenden birisi veya hepsi yüzünden yeni doğan yavrularda toplu ölümler gerçekleşir.

BALIĞIMIN CİNSİYETİ NE ?

Canlı doğuranlarda çok açık bir kural vardır.Karnın alt bölgesinde sivri yüzgeç olan erkek, yuvarlak olan dişidir.
Ayrıca iri olan dişi, tıknaz olan erkekdir ve türlerin kendine ait cinsiyet özellikleri vardır.

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler