Sosyal Medyada Paylaş: FacebookSosyal Medyada Paylaş: Twitter

Akvaryumlar ve Balıklar Kategorisi

  • Okunma: 3952 defa

Hermit Yengeci

 

Hermit yengeçleri çok sevimli hayvanlardır. Ancak bu sevimli hayvanlar çok titiz ve iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Hermit yengeçlerinin bakımlarının kolay olduğu ve çocuklar için ideal hayvanlar oldukları düşünülmektedir. Ancak bu düşünceler doğru değildir. Ne yazık ki, hermit yengeçlerinin bakımı çok zordur ve hermit yengeçleri grup halinde tutulmalıdır. 

Hermit yengeçlerinin sergilendiği yerlerde, plastik taşıma kapları ve akvaryum görürsünüz. Ancak bu şartlar hermit yengeçleri için sağlıklı değildir. Taşıma kaplarının üstünde havalandırma için delikler olsa da, yengeç zaten bu kabın içinde yavaş ve acılı ölüm sürecine girmiştir. Hermit yengeçleri değişime uğramış solungaçları sayesinde nefes alırlar. Ölümün sonuçlanması aylar alabilir ancak kaçınılmazdır. 

Hermit yengeci beslemek istiyorsanız ekipman listeniz biraz uzun olacaktır:

• Yeterli miktarda ıslak kum içerecek akvaryum tankı ya da teraryum. Kum tabakasının ince olmasına özen gösterin. Aksi halde kumun içerisinde hava birikebilir ve tank nemli kalabilir. 

• Su şartlandırma kimyasalları

• Deniz canlıları için üretilmiş özel deniz tuzları

• Deniz canlıları için özel kum (minimum 15 cm derinlik yeterli olacaktır)

• Deri değiştirme dönemleri için tam donanımlı karantina tankı

• Gün içerisinde yengecinizin dinlenmesi için gizli bölmeler

• Doğru boyutlarda ve şekillerde ekstra kabuklar

• Kum için termometre ve ana tank ile karantina tankı için higrometre

• Hermit yengecinizin üzerine çıkıp dinlenebileceği dal parçası ya da taş

• Nem oranını %75 üzerinde tutmaya yarayacak yosun ve deniz süngerleri

• Çoğu hermit yengeci 24-27 derece sıcaklıkta yaşamaktadır.

Tankları yeterli derecede büyükse, bu küçük yaratıklar kendilerini fit tutabilirler. Tırmanmayı ve sürünmeyi çok severler. Dikkatli davranarak, bu sevimli dostlarınızı elinizde yürütebilirsiniz. Hermit yengeci elinizde yürürken diğer elinizi yengecin yürüdüğü elinizin yanına getirin. Parmağınızda değil elinizde yürüttüğünüzde, hermit yengeci yürümek için geniş alana sahip olacak ve korkmayacaktır. 

Hermit yengeçleri kıyılarda yaşayan çöpçü hayvanlardır. Hem etçil hem otçul oldukları için, beslenme programlarında hem et hem de ot yer alabilmektedir. Ne yazık ki, piyasadaki yengeç yiyecekleri hermit yengeçleri için uygun değildir. Piyasadaki bu ürünlerin en kötü yanı standart olmalıdır. Yengeçler art arda aynı yemeği yemek istemezler. Her yiyeceklerinde ufakta olsa değişiklik gördüklerinde mutlu olurlar. 

Hermit yengecine meyve ve sebze vermeden önce meyve ve sebzeleri iyice yıkamalısınız. Ve bu işlemi klorsuz suyla gerçekleştirmelisiniz. Hermit yengeci ile ilgili her şeyi klordan uzak tutmalısınız. Eti pişmiş, çiğ hatta soğutularak kurutulmuş şekilde verebilirsiniz. Ancak tuz içeren etleri vermemelisiniz. 
Hermit yengecinize vereceğiniz her şeyin taze olması gerektiğini söylememize gerek olmadığını düşünüyoruz. Soğutularak kurutulmuş su piresi, solucan, tubifeks ve karides hermit yengeci için doğru besinler olacaktır. Ayrıca düşük oranda tuz içeren kedi mamalarından da az miktarda verebilirsiniz. 
Yengeçler kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Bunu sağlamanın en basit yolu yengecinizin tankına mürekkep balığı kemiği atmaktır. Mürekkep balığı kemiğini pet shoplarda “kuşlar” bölümünde bulabilirsiniz. 

Diğer hayvanların aksine, hermit yengeçleri iki tane su kabına ihtiyaç duyarlar: bir tanesi taze su için diğeri ise tuzlu su için. Tuzlu su, içerdiği iyot nedeniyle sofra tuzundan elde edilmemelidir. Kapların ikisi de, hermit yengecinin içine dalabileceği derecede büyük olmalıdır. Ayrıca yengecinizin suda boğulmaması için sürünerek çıkabilmesini temin etmelisiniz. Her kapta bulunacak deniz süngerleri yengeç için sal görevi görecektir. 

Hermit yengecinin bakımını gerçekleştireceği suda, çeşitli kabuklar bulundurulmalıdır. Şekilleri yengecin türüne göre değişiklik gösterebilir. Ancak yengecin türü ne olursa olsun yengeç başına en az üç tane kabuk bulundurulmalıdır. Bu 3 kabuğun boyutları yengecin mevcut kabuk boyutundan küçük, büyük ve mevcut kabuğuna eşit olmalıdır. Lütfen yengecinizin tankına koyacağınız kabukları boyamayınız. Boyalardaki “toksik değildir” ibaresi çocuklarınız için toksik olmadığını belirtmektedir. Boyalar Hermit yengeçleriniz için güvenli değildir. 

Öncelikle Hermit yengeçlerinin gececi hayvanlar olduğunu belirtmeliyiz. Evinizi keşfetmekten de çok zevk alacaklarını unutmayın. Gecenin köründe kıskaçlarının seslerini duymanız muhtemeldir. Eğer gece uykusu sizin için önemliyse, yengecinizi yatak odanızda bulundurmamalısınız.

Hermit yengeçleri için önerilen bir eğitim bulunmamaktadır. Zaman zaman, özellikle de deri değiştirme döneminde size ihtiyacı olabilir. Doğalarına uygun yaşayabilmeleri için uygun kabuklar temin etmeniz de gerekmektedir. 

Sevimli Hermit yengeçlerinin tam size göre olduğunu mu düşünüyorsunuz? Çok sevimli olduklarına şüphe yok ancak sağlıklı ve mutlu olmalarını sağlamak yeni başlayanlar için zor olacaktır. Papağan ve izinli diğer egzotik hayvanlarla çeşitli şekillerde bir arada tutulabilirler. 

Hermit yengecinin aileniz için doğru bir hayvan olduğunu düşünüyorsanız, bir sonraki adım bu tatlı dostlarla ilgili biraz bilgi edinmek olacaktır. Daha sonra ise, gerekli ekipmanları temin etmeniz gerekmektedir. Tüm şartları oluşturduğunuzda yeni dostunuza kavuşmanız için önünüzde bir engel kalmamış olacaktır!

Kaynak: https://www.lovethatpet.com/small-pets/hermit-crabs/

 

Yorum Ekle

(*) ile belirtilen gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod kullanımına izin yoktur.


  • bilgi@petsinlife.com
  • E-Life Dijital Yaşam Teknolojileri A.Ş.
    Parseller Mah. Karadeniz Cad. No:33/I A2-12
    34773 Ümraniye - İstanbul
 

PetsinLife & Sosyal Medya

 
Design by CREAGATE

PetsinBlog

Makaleler